24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Uria në Jemen kërcënon të zhdukë një gjeneratë të tërë

spot_img

Qindra mijëra njerëz kanë vdekur nga uria, e miliona tjerë janë të paushqyer në Jemen. Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se uria mund të vrasë një gjeneratë të tërë. Nuk dihet fundi, nuk dihet data e vazhdimit të negociatave paqësore të nisur në dhjetor në Stokholm.
Uria në Jemen kërcënon ta zhdukë një gjeneratë të tërë
Uria vret çdo dhjetë minuta, nga një fëmijë.
“Mendoj se shumë jetë fëmijësh do të humben për shkak të mosushqyerjes. Madje edhe nëse mbijetojnë, uria do të lërë pasoja. Ata do të kenë vështirësi të luftojnë së paku me sëmundjet dhe infektimet. Kjo është sfidë e madhe, duhet të gjendet mënyra se si t’i shpëtojmë këta fëmijë”, ka thënë Trust Mlambo nga Programi Botëror për Ushqim i Kombeve të Bashkuara./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat