27.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Ushqimet që reduktojnë oreksin

spot_img

Shpeshherë na ndodh që të kemi një oreks të theksuar gjatë përditshmërisë sonë. Shumë njerëz mund të kenë një ditë të mbushur me aktivitete, por ja kush janë disa nga ushqimet, që të ndihmojnë në reduktimin e oreksit.

Së pari, janë specat e kuq.

Ushqimet që kanë erëza pikante bëjnë të mundur reduktimin e oreksit. Kështu që, nëse ju pëlqejnë pikantet, ju këshillohet që t’i hani për pakësimin e oreksit.

Më pas, vijohet me gjethet e mentes dhe farat ‘Chia’.

Shumë studiues thonë që mentja pakëson kaloritë, ndërsa farat e Chias janë të mbushura me fibra. Këto të fundit, ju bëjnë të ndiheni të ngopur.

Dhe së fundmi,është fruti i mollës. Molla ndihmon në tretjen e ushqimit, por njëkohësisht largon edhe oreksin. Gjithashtu, ju mund të konsumoni dhe frutat e thata./real-news.tv

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat