Ushtarët amerikanë po përballen me luftë të ashpër në Sirinë lindore

Luftëtarët e mbështetur nga SHBA në Siri thonë se po përballen me rezistencë të ashpër pasi sulmuan enklavën e fundit të mbajtur nga militantët e Shtetit Islamik (IS) në vend.

Një zëdhënës i Forcave Demokratike të Sirisë (SDF) i tha agjencisë së lajmeve AP se “xhihadistët më me përvojë” po mbrojnë kështjellën e tyre të fundit.

Dy vjet më parë, ISIS ka kontrolluar zona të mëdha të Sirisë dhe Irakut.

Por tani, ata janë të kufizuar në një xhep të vogël në provincën lindore të Sirisë, Deir al-Zour, pranë kufirit me Irakun.

Të shtunën, pas një pushimi prej më shumë se një jave, për të lejuar rreth 20,000 civilë të largohen nga zona, zëdhënësi i SDF Mustafa Bali tha se grupi filloi “betejën përfundimtare për të shtypur IS” në fshatin kufitar Baghuz.

Gjatë natës ai i tha Associated Press (AP): “Beteja është shumë e ashpër, ata që mbesin brenda janë më me përvojë që po mbrojnë kështjellën e tyre të fundit, sipas kësaj mund të imagjinoni egërsinë dhe përmasat e luftimeve”.

Në kulmin e tij në 2014, IS krijoi një “kalifat” që shtrihej përgjatë Sirisë dhe Irakut, që ishte i ngjashëm me Britaninë e Madhe dhe drejtoi më shumë se 7.7 milionë njerëz.

Në dhjetor, Presidenti i SHBA Donald Trump tha se militantët e IS ishin “larguar më së shumti” dhe njoftuan se SHBA do të tërhiqnin të gjitha 2,000 trupat e saj nga Siria.

Të mërkurën ai tha: “Duhet të shpallet, ndoshta javën e ardhshme, që ne do të kemi nën kontroll 100% të kalifatit”.

IS ka pësuar humbje të konsiderueshme, por OKB thotë se ende kontrollon një  numër luftëtarësh ndërmjet 14,000 dhe 18,000 militantë në Irak dhe Siri, duke përfshirë deri në 3,000 të huaj.

Ndërkohë, në Afganistan, Egjipt, Libi, Azinë Juglindore dhe Afrikën Perëndimore, dhe në një masë më të vogël në Somali, Jemen, Sinai dhe Sahel janë një numër i konsiderueshëm i militantëve të IS-it.

Individët e frymëzuar nga ideologjia e grupit gjithashtu vazhdojnë të kryejnë sulme në vende të tjera./real-news.tv/