30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Ushtria gjermane mund të rekrutojë qytetarë të BE

spot_img

Shtatë vjet pasi Gjermania hoqi regjistrimin e detyrueshëm për shërbimin ushtarak, Ministrja e Mbrojtjes tha se punësimi i shtetasve të BE është “një opsion” për të mbushur postet e ekspertëve.

Inspektori i përgjithshëm i ushtrisë Eberhard Zorn tha se forcat duhet “të shohin në të gjitha drejtimet për shkak të mungesës së personelit të kualifikuar”, siç janë mjekët dhe specialistët e IT.

Forcat e armatosura janë hasur me investime të ulëta në vitet e fundit.

Gjermania synon të rrisë ushtrinë e saj me 21,000 persona deri në vitin 2025.

Gjithashtu ka premtuar të rrisë buxhetin e saj të mbrojtjes nga 1.2% në 1.5% të prodhimit të brendshëm bruto deri në vitin 2024, përballë kritikave të Presidentit Donald Trump se ai nuk përmbush objektivin e NATO-s prej 2% të PBB-së.

Ministrja e Mbrojtjes Ursula von der Leyen tha në një intervistë të enjten se 182,000 ushtarë janë punësuar nga ushtria, një rritje prej 6500 në dy vjet. Brenda shtatë viteve, kjo duhet të arrijë në 203,000.

Ajo tha se ushtria tani përbëhej nga 12% e grave dhe vetëm këtë vit një në tre persona që aplikonin për të qenë oficer ishte një grua./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat