fbpx

Varianti i ri i COVID mbërrin në Itali

755CF041-B393-440A-AB83-05AC02B26424.jpeg

Rasti i parë i variantit të ri të COVID, Omicron ka mbërritur në Itali.

Pacienti dhe kontaktet e tij familjare janë në kushte të mira shëndetësore.

Në pritje të ekzaminimeve të mëtejshme, burri ndodhet në shtëpinë e tij me pesë anëtarët e familjes që u infektuan, dyshohet se javën e kaluar, pasi i afërmi i tyre u kthye nga Afrika Jugore.

I infektuari është i vaksinuar me dy doza, ndërsa i premtoi vetes se do ta merrte të tretën sapo t’ia lejonin angazhimet. Fakti që ai është vaksinuar me dy doza, sipas profesionistëve të shëndetësisë, nga njëra anë dëshmon për kapacitetin e lartë infektiv të variantit të ri,  nga ana tjetër, megjithatë konfirmon se në çdo rast imunizimet ulin ndjeshëm pasojat e sëmundjes.

Tashmë varianti i ri Omicron është kthyer në një shqetësim pasi Britania e Belgjika ku kanë konfirmuar nga dy raste. Shumë vende po mbyllin fluturimet me Afrikën.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303