fbpx

Vdekja e mësueses: Shteti t’u mundësojë transportin

aksident-me-korce.jpg

Vdekja e mësues në aksident ne Korçë, këmbanë alarmi për gjendjen ku është katandisur arsimi. Luiza Dule është një mësuese që mëngjesin e sotmë humbi jetën pasi mjeti privat me të cilin udhëtonte së bashku me 7 persona të tjerë shumica mësues doli nga rruga në fshatin Arres të Korcës, ku ajo dhe koleget ishin nisur për të dhënë mësim.

Konfederata e Sindikatave ngushëllon familjen e mësueses së ndjerë dhe u uron shërim të shpejtë mësusve të tjerë të lënduar në këtë aksident tragjik.

Konfederata e Sindikatave e ka denoncuar më herët problemin e transportit të nxënësve dhe mësuesëve në zonat e thella malorë të Shqipërisë.

Situata është kaotike, ku mësuesit e nxënësit detyrohen sigurojnë vetë transportin, teksa mjetet jo në pak raste nuk plotësojnë asnjë kusht të sigurisë teknike e janë të pakolauduara.

Në kohët më të errëta të këtij vendi trasporti i nxënësve dhe mësuesve nuk ka qënë në mëshirë të fatit sikur është sot falë babëzisë së Ministrisë Arsimit dhe Drejtorive Arsimore.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *