fbpx

Vdekja e shqiptaro-grekes pas gabimit të mjekut, rrëfimi i babait

Në lidhje me ngjarjen e rëndë të vdekjes së 23- vjeçares shqiptaro-greke reagoi edhe babai i saj. Nikos, babai i Aleksandra Bistolaki, 23-vjeçares shqiptaro-greke që humbi jetën për shkak të një gabimi të mjekut, ka treguar ngjarjen.

Duke folur për “Protothema” ai thotë se Aleksandra kishte pasur dhimbje dhe të vjella gjatë gjithë natës, ndërsa mjeku u kishte thënë se do ta kalonte me një qetësues. Pasi gjendja e 23-vjeçares ishte rënduar më tepër, mjeku i kishte sugjeruar që ta dërgonin me urgjencë në Athinë.

“Për fat të keq, ne e humbëm fëmijën tonë në një operacion rutinë. Ajo shkoi për të bërë një operacion gjinekologjik dhe e vranë. Atë ditë ajo shkoi me nënën e saj dhe kur operacioni kishte mbaruar ato u kthyen në shtëpi, Alexandra ishte me dhimbje të forta.

Gruaja telefonoi mjekun dhe ai i tha asaj se dhimbja ishte normale dhe se do të kalonin përmes një qetësuesi. Dhimbja nuk ndaloi dhe vajza kishte edhe të vjella. Kjo vazhdoi gjatë gjithë natës derisa ajo ishte lodhur. Të nesërmen në mëngjes, doktori na tha të shkonim në klinikë, por Alexandra ishte aq e rraskapitur sa na dërguan në shtëpi me autoambulancë ”, tha babai.

“Kur mjeku kuptoi dëmin që kishte bërë, ai filloi të thërriste kardiologë dhe neurologë dhe duke na thënë të mos shqetësohemi. Pas një kohe, ai na tha që vajza duhet të transportohej urgjentisht në një spital të madh në Athinë. Vajza mbeti në Spitalin Gennimata deri dje, kur humbi betejën me jetën. Mjekët në Athinë bënë përpjekje mbinjerëzore për ta mbajtur gjallë, ajo ishte në gjendje kome dhe siç na thanë mjekët, Alexandra vdiq. Ajo ishte intubuar gjatë gjithë kësaj kohe”, shtoi babai i 23-vjeçarit.

Babi thotë më tej se 23-vjeçarja ishte shumë aktive, studionte kontabilitet në Prevezë. “Ajo ishte një fëmijë aktive, studionte kontabilitet në Prevezë dhe ishte në vitin e tretë të studimit. Më 18 qershor ne do të festonim ditëlindjen e saj të 23-të, por për fat të keq e humbëm atë kaq padrejtësisht” , shprehet i ati.