fbpx

Viagra jo vetëm për seks! Ekspertët japin lajmin e mirë, shëron edhe këtë sëmundje të rëndë

viagra-could-stop-age-related-blindness-scientists-say.jpg

Aq sa shqetësuese mund të duket, një studim i ri ka zbuluar se Viagra, ilaçi i mosfunksionimit erektil, mund të kurojë verbërinë.

Sipas një raporti nga Universiteti Columbia në Neë York, Viagra thuhet se ka potencial “të ndalojë humbjen e mëtejshme të shikimit për pacientët” dhe se madje mund të riparojë dëmet që janë bërë tashmë. Raporti bazohet në studimin e kryer për dy vjet nga shkencëtarët në Universitetin Columbia. Studimi sugjeroi që ilaçi ngadalëson degjenerimin muskulor të lidhur me moshën (AMD).

Pesë pacientë të moshuar që morën pjesë në eksperiment kishin AMD dhe iu dha ilaçi për dy vjet. Doza ishte një pilulë në ditë. Ophthalmologica publikoi rezultatin e studimit dhe tregoi se ilaçi përmirësoi vizionin për një pjesëmarrës dhe ndaloi plotësisht përkeqësimin për të tjerët.

AMD thuhet se është një nga shkaqet kryesore të verbërisë në botë. AMD ka dy lloje, të lagështa dhe të thata. Lloji i lagësht thuhet se vepron shpejt, mund të shkaktojë humbje të shikimit në pak më pak se 90 ditë.

Lloji i thatë, që thuhet se është më i zakonshmi me rreth 90 përqind të rasteve që përfshijnë këtë formë mund të zgjasë shumë vite dhe zakonisht prek njerëzit e moshës 50 vjeç e lart. Gjendja ndodh kur enët e freskëta të gjakut rriten mbi pjesën e pasme të syrit të quajtur makula. Makula na ndihmon në përcaktimin e detajeve të asaj që ne shohim dhe është një zonë e vogël pigmentuar në formë ovale që është një pjesë e retinës.

Studimi sugjeron që Viagra mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në këtë ind dhe ofron mundësi të konsiderueshme për ruajtjen dhe rikuperimin e shikimit. Pacientët mbetën vizualisht të qëndrueshëm dhe pati një përmirësim të dukshëm të vizionit.

Profesoresha Sobha Sivaprasad nga Kolegji Mbretëror i Ophthalmologists tha që megjithëse rezultatet e studimit janë goxha premtuese, ajo ende mendonte se shkalla është shumë e vogël.

“Tani kemi nevojë për studime më të mëdha për t’i përsëritur këto gjetje përpara se Viagra të përdoret si një trajtim,” tha ajo.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303