fbpx

VIDEO/ Merr drogë prej 14 vitesh, i riu tregon tmerrin që i bëjnë lëndët narkotike

Screenshot_11-1.jpg

Të gjesh sot substanca narkotike është shumë e lehtë ndaj dhe përdoruesit e tyre e kanë të vështirë të shkëputen. Kështu tregon për Ora News një 32 vjeçar, i cili prej 14 vitesh është konsumator i rregullt i lëndëve narkotike.

Droga mbetet një nga fenomenet shqetësuese në shqipëri, jo vetëm për trafiqet por edhe për përdoruesit. Ky 32 vjeçar është përdorues prej 14 vitesh, por lënda narkotike e ka shndërruar tërësisht. Efektet nuk jaë ndierë vetëm në shpenzimet për ta siguruar kokainën, por edhe në fizik, duke u nisur nga vetja ai u bën thirrje të gjithëve të qëndrojnë larg kokainës

Psikologia Almeida Abazi kërkon nga shteti të ndërhyjë me projekte për të parandaluar fenomenin negativ

Psikologët shprehen se ndeshin shpesh të rinj që kërkojnë të heqin dorë nga droga. Ndërsa shqetësues është fakti se konstatojnë të prekur nën 18 vjeç.

Shumica e personave që janë përdorues të drograve të ndryshme e kanë të vështirë të shkëputen prej tyre. I tillë është dhe ky 32 vjecar I cili prej 14 vitesh ka është konsumues kokainës dhe sic tregon se I riu i cili ka jo pak pasoja nga perdorimi i drograve . I riu tregon si e nisi konsumimin e kësaj substance për shkak të kureshtjes ndërsa tregon se sa e thjeshtë është të biesh pre e lëndëve narkotike.

Vetë 32 vjecari tregon se përdorimi i substancave narkotike e kanë ndryshuar atë si fizik apelon të rinjtë që të mos përdorin lëndë narkotike ndërsa sygjoren të gjithë përdoruesit që të heqin dorë.

Sipas psikologes Almeida Abazi vëndi ynë duhet të bëjë më sshumjë investime për parandalimin e përdoruesve të substancës narkotike.

Pskikologët thonë se numri I përdoruesve të drogës sa vjen e shtohet ku mosha më e prekur janë të rinjtë nën 18 vjeç.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303