13.5 C
Tirana
E martë, 28 Maj, 2024

TË FUNDIT

Violinisti shqiptar Florian Vlashi rikthehet me koncert në Madrid

spot_img

Ambasada e Shqipërisë në Spanjë bën të ditur se “nisur me violinën në sup nga Orkestra simfonike e Galicisë, së bashku me violinçelisten Ruslana Prokopenko, mbërrin të dielën në sallën e Auditorit të Muzeut Lázaro Galdiano për të qenë protagonistë të një koncerti të veçantë me një program mjaft të larmishëm”.

Florian Vlashi është violinist, kompozitor, muzikant dhe drejtues i njohur i muzikës klasike i lindur në Durrës (Shqipëri) më 8 nëntor 1963 i cili e zhvillon aktivitetin artistik dhe profesional në Spanjë.

Që nga viti 1992 ai është anëtar i Orkestrës Simfonike të Galicia, i rafinuar me G. Egger (Bachakademi Stuttgart) dhe L. Muller (concertmaster i Orkestrës së Vjenës Kamera). Veprimtaria e tij shtrihet në pedagogji, publikime në aktivitetet estetike dhe interpretuese si pedagog (Superior Konservatorin, Universiteti i La Coruña, Universiteti i Santiago, Universiteti i Rioja – Logroño etj).

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat