fbpx

Vritet “babai” i bombës bërthamore iraniane

Screenshot_11-6.png

Shkencëtari më i vjetër bërthamor i Iranit Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran. BBC shkruan se agjencitë perëndimore të inteligjencës e shihnin atë si organizatorin e programit sekret të armëve bërthamore të Iranit. Ai ishte përshkruar nga diplomatët si “babai i bombës iraniane”.

Lajmi për vrasjen vjen mes shqetësimeve të reja për sasinë e shtuar të uraniumit të pasuruar që Irani po prodhon. Irani këmbëngul se programi i tij bërthamor është ekskluzivisht për qëllime paqësore.

Midis 2010 dhe 2012, katër shkencëtarë bërthamorë iranianë u vranë dhe Irani ka akuzuar Izraelin për bashkëpunim në vrasjet. Emri i Fakhrizadeh u përmend specifikisht në prezantimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu rreth programit bërthamor të Iranit në maj 2018.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303