fbpx

Vuçiç kërkon leje për të vizituar Kosovën, merr përgjigjen e papritur

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i ka dërguar një kërkesë qeverisë së Kosovës. ai ka kërkuar që të vizitojë Prishtinën së bashku me Kreun e zyrës për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviç, Ministrin e Punëve të Jashtme, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriç në Prishtinë.

Mirëpo, Ministria e Punëve të Jashtmë e Kosovës ka bërë me dije kërkesën e presidentit serb.

Më tej, ky institucion e ka refuzuar këtë kërkesë të pushtetarëve të Serbisë. Kjo kërkesë e Vuçiç ka ardhur pas gjetjes së një varreze masive në Serbi ku dyshohet se janë varrosur trupat e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës.