20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

“W Series”, një Formula 1 për femra

spot_img

Më në fund, femrat do të mund të garojnë në pistat më të famshme të botës. “W Series” do të jetë kategoria më e re, që do të nisë në maj të vitit 2019, dhe ku femrat do të mund të garojnë me makina të Formula 3.

Bëhet fjalë për një kampionat me 6 gara europiane, me një kohëzgjatje prej 30 minutash secila

Ideja është që në këtë kategori të rriten pilote femra që ndoshta një ditë të garojnë në Formula 1.

20 pilotet do të kenë makina të njëjta me njëra-tjetrën, kështu që do të mund të fitojë vetëm pilotja më e talentuar dhe jo ajo që ka makinën më të mirë.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat