fbpx

Xhama 2.5cm të trashë, makina e blinduar e Al Capone, (FOTO)

5e3db552d9db1d1bcc4ecff22.jpg

 “Cadillac Town Sedan V8” e vitit 1928 që i përkiste gangsterit të njohur italo-amerikan Al Kapone figuron të jetë makina e parë e blinduar në histori.

Makina u ble nga Al Kapone, dhe u modifikua sipas udhëzimeve të tij, ende sot në është në gjendje shumë të mirë.

Xhamat janë 2.5 cm të trashë, ata anësorë mund të ulen, po ashtu dhe xhami i pasmë mund të ulet, pasi kështu i jepte mundësi truprojave të Kapones të hapnin zjarr ndaj atyre që mund t’i ndiqnin.

Kabina është e veshur me fletë çeliku, dhe në total pjesa e blinduar peshon 1400 kg.

Kjo makinë ka përshkuar vetëm 1788 kilometra. Kjo pasi në vitin 1931 Kapone u dënua dhe kaloi 8 vite në burg.

Kadillaku u rishit për 1 milionë dollarë, në një ankand të zhvilluar në fillim të këtij viti nga .

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303