fbpx

Xi Jinping paralajmëron kundër zgjerimit të aleancave ushtarake

62b334c8d5eb0XI.jpg

Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëroi kundër “zgjerimit” të alenacave ushtarake në prag të samitit virtual të BRICS me liderët e Rusisë, Indisë, Brazilit dhe Afrikës së Jugut.

Xi, në një fjalim në një Forum Biznesi BRICS, tha se:

“Kriza e Ukrainës është një thirrje zgjimi”, duke ngritur rreziqet e një “zgjerimi të aleancave ushtarake” dhe një “kërkimi për sigurinë e dikujt në kurriz të të tjerëve”, është shprehur Jinping.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303