21.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

Zbulohen eshtra në El Salvador, detaje të reja për qytetërimin Maya

spot_img

Mbetje njerëzore janë zbuluar për herë të parë në Joya de Ceren të El Salvadorit, një qytet i varrosur nga një shpërthim vullkanik më shumë se 1.400 vjet më parë dhe nganjëherë i quajtur “Mayan Pompeii”.

Një skelet, i cili ishte në gjendje të keqe, u zbulua në fillim të nëntorit, varrosur së bashku me një thikë xhami në vendin arkeologjik të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, që ndodhet rreth 35 kilometra në veri të kryeqytetit San Salvador,- tha arkeologu Michelle Toledo.

Personi ndoshta jetonte në qytet, por nuk u vra nga shpërthimi i vullkanit Loma Caldera, tha arkeologu Michelle Toledo.

Toledo shtoi se hulumtuesit besonin se mbetjet datojnë në periudhën e vonë të Kishës Mesoamerike për shkak të pranisë së tokës së bardhë, të njohur si “Tierra Blanca Joven” (toka e re e bardhë) që rezultoi nga shpërthimi vullkanik rreth vitit 535 pas Krishtit.

Shpërthimi i vullkanit i njohur si Loma Caldera shkatërroi shumë vende të qytetërimit Maya dhe ishte përgjegjës për formimin e liqenit Ilopango, me një sipërfaqe prej 72 kilometra katrorë.

Mbetjet janë të parat që do të zbulohen në më shumë se 40 vjet gërmime.

Ashtu si Pompei dhe Herculaneum në Itali, eshtrat e Joya de Ceren u zbuluan në kushte të jashtëzakonshme, duke siguruar një pasqyrë të rrallë në mënyrën e jetesës së  qytetërimit Maya, duke përfshirë ritualet, bujqësinë, tregtinë, qeverisjen dhe zakonet e të ngrënit.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat