fbpx

Zbuloni se çfarë na shkakton pagjumësia

girl_clock_image6374387_540x405.jpg

Neuro-shkencëtarët thonë se njerëzit kanë orare të ndryshme kur flejnë gjumë.

Sipas tyre, nëse shkoni në shtrat pas mesnatës dhe zgjoheni nga gjumi në orën pesë të mëngjesit për të shkuar në punë, pagjumësia mund të ndikojë negativisht në jetën tënde të përditshme, transmeton Klan Kosova.

“Krijimi i një modeli që punon mirë për rehati personale është strategjia më e mirë”.

“Nga përvoja ne e dimë se si rezultat i takimeve të hershme apo ndryshimeve të jetesës, çdo ditë do të jetë ndryshe”, ka thënë profesori, Colin Espie, i cili punon në departamentin e neuro-shkencës në universitetin e Oksfordit.

Është e rëndësishme që të mos mundoheni ta përshtatni gjumin me të gjitha ngjarjet sepse individë të ndryshëm mund të kenë orare të ndryshme të gjumit”-kanë theksuar neuro-shkencëtarët. /real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303