fbpx

Zgjedhje të parakohshme në Armeni

Armenët po votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare ditën e sotme, një provë kyçe pas “Revolucionit Velvet” paqësor që përfshiu vendin në prill.

Nikol Pashinyan u zgjodh kryeministër nga ligjvënësit në maj, pas javësh protesta kundër korrupsionit.

Ai u zotua t’i japë fund manipulimit të zgjedhjeve.

Njëmbëdhjetë parti dhe blloqe politike janë në fletëvotim, dhe Aleanca ‘My Step’ i Pashinyan, pritet të fitojë një shumicë parlamentare.

Sondazhet u hapën në ora 08:00 lokale, dhe do të mbyllen në orën 20:00. Rezultatet priten në orët e hershme të së hënës.

Pashinyan, 43 vjeç, një redaktor i gazetave u bë politikani i opozitës, dha dorëheqjen në tetor kështu që parlamenti mund të shpërndahej përpara votimit. Si i tillë, ai tani është kryeministër i ngarkuar.

 

Lër një koment