20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Zgjedhjet amerikane, vjen akuza e parë për Rusinë

spot_img

Khusyaynova është shtetasja ruse e parë që dënohet për krimin e tentim-ndërhyrjes në zgjedhjet në mes të mandatit më 2018 në SHBA, raporton Top Channel.

Ajo ishte e përfshirë në projekte të financuara nga oligarkë rusë të afërt me presidentin Putin, sipas burimeve.Oligarku Evgeny Viktorovich Prigozhin, me dy kompanitë e tij janë duke u hetuar në një hetim të vecantë për shtytjen e fituesit të zgjedhjeve Donald Trump ndaj kandidates Hillary Clinton.

Rasti kundër ruses Khusyaynova u publikua të njëjtën ditë kur intelegjenca e SHBA-së bëri publike shqetësimet për përpjekjet e Rusisë, Kinës, Iranit dhe disa vendeve të tjera për ndërhyrje në zgjedhjet e Kongresit, në të cilat republikanët po tentojnë të mbajnë shumicën.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat