fbpx

Zgjedhjet më të shtrenjta në botë! Ja sa kushtuan presidencialet e 2020 në SHBA

biden.jpg

Pavarësisht se ishte një vit pandemik, zgjedhjet presidenciale në SHBA përveç pjesëmarrjes historike në votime thyen edhe një tjetër rekord, atë të shpenzimeve.

Zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA ishin më të shtrenjtat që ka njohur ndonjëherë historia e botës.

Kandidatët për Kongresin dhe Presiencën kanë shpenzuar në total 14 miliardë dollarë, përkthyer ndryshe sa dyfishi i shpenzimeve të 2016.

Duket se si kandidatët për Presidentë, Trump e Biden apo kandidatët për Kongres duke ditur pjesëmarrjen e madhe në votime të amerikanëve nuk kanë hezituar të shpenzojnë shumë për t’u reklamuar dhe shfaqur më tepër.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303