18.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

Zjarret në Itali, shkon në 6 numri i viktimave

spot_img

Italia jugore është duke u përballur me një situatë të rëndë si pasojë e zjarreve. Numri i viktimave ka shkuar në gjashtë, në të njëjtën kohë, qytetarët po përballen me një valë të fortë nxehtësie. Në Sicili, termometri tejkaloi 48 gradë Celsius.

Karakteristikë e situatës së vështirë është se orët e fundit, zjarrfikësja u thirr për të përballuar 500 zjarre. Zjarri ka shkaktuar dëme të mëdha në Kalabri, ku sipas mediave italiane, 11,000 hektarë u dogjën si dhe Sardenja, ndërsa presidenti i vendit, Sergio Matarella, fluturoi mbi zonat e djegura në Oristano dje, duke folur për një “fatkeqësi të madhe”

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat