fbpx

Zv.kryeministrja ukrainase del me deklaratën urgjente: Ja marrëveshje që arritëm me Rusinë

zv.jpg

Zv.kryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk me anë të një postimi në Telegram, ka bërë me dije se Rusia dhe Ukraina kanë kryer shkëmbimin e tretë të të burgosurve.

“Dymbëdhjetë nga personeli ynë i shërbimit po kthehen në shtëpi, duke përfshirë një oficere femër. Ne kemi siguruar gjithashtu lirimin e 14 civilëve, duke përfshirë nëntë gra. Gjithsej 26 njerëz tanët”, ka shkruar ajo.

Mes të burgosurve ukrainas ishte Hanna Havrylina, kryetarja e fshatit Hremiach në rajonin verior të Chernihiv, sipas Vereshchuk, e cila postoi një foto të saj me Havrylina në Telegram të dielën.

“Ajo është kthyer në shtëpi si rezultat i shkëmbimit të të burgosurve të djeshëm,” tha Vereshchuk. “Një grua e guximshme. Një udhëheqëse e vërtetë e komunitetit të saj. Dje pata nderin të takoj personalisht zonjën Havrylina.”

Komisionerja ruse për të drejtat e njeriut Tatyana Moskalkova konfirmoi shkëmbimin të dielën, duke shkruar në Telegram:

“Midis tyre janë katër punonjës të Rosatom dhe ushtarakët tanë trima. Sot në mëngjes ata zbarkuan në tokën ruse. Familja dhe miqtë do t’i shohin së shpejti!”

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303