fbpx

Zvicër, miratohen martesat e së njëjtës gjini

merlin_156144072_7f1feceb-68b9-4f35-990d-b3092052287f-superJumbo.jpg

Në Zvicër, Dhoma e Lartë e parlamentit votoi për të miratuar barazinë në martesë me 124 vota pro dhe 72 kundër.

Si pjesë e së njëjtës paketë, qeveria miratoi një ligj që lejon çiftet homoseksuale të kenë fëmijë.

Një pjesë e vogël nga partia konservatore SVP dhe disa parlamentarë të tjerë votuan kundër legjislacionit.

Sondazhet e fundit kanë treguar se shumica e qytetarëve zviceranë janë mbështetës të martesave homoseksuale.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303