fbpx

William dhe Kate gati të ndryshojnë monarkinë në Britani, rregullat që do modernizojnë sa të marrin pushtetin: Të thyejnë traditën dhe të fokusohen në një…

1273860.jpg

Kur princi William dhe Kate Middleton të marrin pushtetin monarkia në Britani do të ndryshojë. Burime pranë çiftit thonë se ata mezi presin të sjellin familjen mbretërore në kohët moderne dhe t’i bëjnë gjërat “Cambridge Way”.

“Ata duan të përpiqen të shmangin përkuljen publike, të jenë më të afrueshëm, më pak formalë, më pak të tjetërsuar, të thyejnë traditën dhe të fokusohen në një monarki moderne”, ka zbuluar së fundmi një burim mbretëror për Sunday Mirror.

Planet e Will dhe Kate për të modernizuar monarkinë janë nënkuptuar për disa kohë, por me sa duket turneu i tyre i fundit në Karaibe ka rinovuar angazhimin e tyre për të krijuar rrugën e Kembrixhit të jetës mbretërore. Turnetë e Will dhe Kate në Bahamas, Belize dhe Xhamajka sollën në dritë shumë çështje që lidhen me skllavërinë dhe kolonizimin, dhe trajtimi i tyre nën këto realitete e la çiftin “të mbytur nga pendimi”.

“Ishte padyshim më provokuese se sa pritej, duke pasur parasysh protestat”, tha një burim për Us Weekly në atë kohë. “Ata padyshim e dinë historinë, por duke qenë atje gjatë demonstratave ua hapën sytë”.

Përveç mbështetjes së të drejtës së ish-kolonive për t’u larguar nga Commonwealth, nëse ata vendosin kështu, Will dhe Kate kërkojnë ta bëjnë familjen mbretërore më të aksesueshme dhe më pak të përkushtuar ndaj traditës në përgjithësi.

“Përshtypja e përgjithshme ishte se turneu dukej i vjetëruar, pa kontakt, shumë formal dhe jo interesant”, shtoi burimi i Sunday Mirror. “Kështu që tani ata duan të jenë më shumë ‘Wills dhe Kate’ në vend të Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit…”

Sipas Sun, Will dhe Kate planifikojnë gjithashtu që kur Will të bëhet Princi i Uellsit, të zvogëlojnë numrin e stafit të tyre në krahasim me atë të Princit Charles, të planifikojnë më shumë udhëtime të shkurtra për anëtarët individualë të familjes mbretërore në vend që të varen kaq shumë mbi prodhimet e mëdha të turneve më të mëdha mbretërore dhe gjithashtu për të ndarë burime për të identifikuar dhe mbështetur qëllimet e mira “të rehatshme dhe të besueshme.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303