fbpx

8 bishtajore që meritojnë një vend në dietën tuaj

Screenshot_7-16.png

Është e rëndësishme të mbani mend se për ta bërë dietën tuaj me të vërtetë ushqyese dhe të ekuilibruar, duhet të hani ushqime krejtësisht të ndryshme. Sigurohuni t’i kushtoni vëmendje bishtajoreve. Ato përmirësojnë sistemin e tretjes, ato janë një burim i pasur i vitaminave dhe mineraleve dhe absorbohen mirë nga trupi. Më poshtë ne do ju tregojmë disa bishtajore të cilat duhet t’i keni në dietën tuaj, për një ushqyerje të shëndetshme.

 

  1. Fasule ngjyrë kafe

Ato janë të pasura me celulozë dhe pektina, të cilat kontribuojnë në largimin e toksinave nga trupi.

 

  1. Fasule me kokrra të mëdha

Ato përmbajnë shumë zink. Kjo i bën ato praktikisht të domosdoshëm për arterosklerozën dhe sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe për të përmirësuar sistemin imunitar.

 

  1. Thjerrëzat

Një nga avantazhet kryesore dhe domethënëse të thjerrëzave është se sigurojnë sasinë e nevojshme ditore të hekurit.

 

  1. Fasulet e zeza

Ata kanë një efekt diuretik, prandaj rekomandohen shumë kur keni probleme me veshkat.

 

  1. Kikirikët

 

Kikiriku është një antioksidant natyral dhe është i domosdoshëm për funksionimin normal të trupit.

 

  1. Qiqrat

Ato janë të pasura me proteina dhe karbohidrate, si dhe substanca të tjera të dobishme që përfitojnë nga trupi i njeriut.

 

  1. Farat e sojës

Farat e sojës përmbajnë një numër të madh të mineraleve dhe vitaminave thelbësore. Ato janë të dobishme për parandalimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

 

  1. Fasule të gatuara

Fibrat në fasule mund të ndihmojë në heqjen

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303