fbpx

9 ngjyrat e flokëve që duhet të provoni me patjetër ketë verë

Pas asaj që ndihet si një dimër i pafund, është mirë të jemi në gjendje të vendosim pamjet tona drejt pranverës (dhe më gjerë). Dhe vera 2019 është më në fund në horizont, është koha e përkryer për të parë se kush janë trendet në ngjyrën e flokëve.

Këtu po ju japim 9 ide për ngjyren perfekte për flokët tuaj

Ngjyra është pak  e guximshme, por jo aq ekstreme sa platini i plotë,ëse keni një ton të freskët të lëkurës, provoni këtë hije me rërë të bardhë siç shihet në Ashanti Dhe nëse keni ngrohtësi undertones, provoni një bjonde creamier.

Ndërsa çdo ngjyrë e flokëve mund të provoni këtë hije, ajo përkthehet më e lehtë në pikat kryesore të bjondeve ose ato me flokë të çelur tashmë.

Nëse jeni duke kërkuar të qëndroni në anën e errët si Kendall Jenner, ju jeni në fat: “Ngjyrat e shkëlqyera monotone kanë momentin e tyre këtë vit”, thotë hairstylistja e famshme Gabriel Samra.

“E kuqe e errët do të jetë në anën neutrale këtë verë,” thotë Brown, duke vënë në dukje se përsëritje e fundit e ngjyrës klasike të kuqe duke shtuar refleksin e bakrit “që reflektojnë në diell” -të ngjashme me Madelaine Petsch’s. Pra, në dritën e diellit, e kuqe do të duket “e ndritshme dhe e gjallë, pa qenë tepër bakri ose neoni.

Ngjashëm me “ngjyrën e kërpudhave”,  kjo hije neutrale, pak e ngrohtë –  të quajtur “kafe tropikale” – është një mundësi e shkëlqyer për brunetet e mesme dhe të errëta si Emily Ratajkowski. “Shton pak ngrohtësi të ndritshme rreth fytyrës tënde pa qenë e kuqe ose tepër e ngrohtë”, thotë Brown.

Mund të provoni ngjyrën karamel por gjithmonë duke u konsultuar përpara me parukierin tuaj që kjo ngjyrë t’i pershtatet ngjyres tëndë të fytyrës dhe kto lloj tonalitetesh duan trajtim të veçante çdo 4 javë në periudhën e verës

Nëse jeni bjonde dhe doni të shtoni një hint të kuq në flokët tuaj, kërkoni colorist tuaj të aplikoni një dritë, lulushtrydhe lustër mbi fillesat tuaja; nëse keni flokë të errët, duhet ta lehtësoni atë me një proces të vetëm (një ngjyrë të përhershme të flokëve që ngre pigmentin) dhe më pas të shtoni në pikat e kuqe.

Corbett sugjeron që të përpiqen rrënjë hije, si Khloé Kardashian’s. “Matesja mund të jetë një mënyrë e mrekullueshme për të maskuar rrënjët gri, si dhe për të përdorur një ngjyrë gjysmë të përhershme që e bën të rritet lehtë”, thotë ai.

 

Rrënjët e errët-bjonde që shkrihen ngadalë në një ombre mjaltë-bjonde. “Tonet neutrale si këto janë të mëdha për të gjitha tonet e lëkurës, pasi hija nuk është as e ftohtë as e ngrohtë”, thotë Brown. Vetëm sigurohuni që të pyesni koloristin tuaj pasi nuk duket të errësoni ngjyrën tuaj të lëkurës në fytyrë