21.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

A ju ndihmon ngrënia e mëngjesit të humbisni peshë?

spot_img

Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, ndoshta ju është thënë të mos e kaloni mëngjesin, pasi kjo mund t’ju bëjë më të uritur më vonë gjatë ditës.

Por një analizë e re zbuloi se njerëzit që hanin mëngjesin konsumonin rregullisht më shumë kalori çdo ditë dhe ata që e shpërfillnin atë, nuk kishin oreks të rritur më vonë gjatë ditës.

Kjo do të thotë se ata që hëngrën mëngjesin nuk panë humbje peshe dhe njerëzit që hoqën vaktin e tyre në mëngjes gjithashtu nuk panë ndonjë shtim në peshë, sipas hulumtimit të botuar në BMJ.

Agjencitë e shëndetit publik dhe udhëzimet zyrtare të ngrënies kanë theksuar rëndësinë e ngrënies së mëngjesit për të humbur peshë dhe për të arritur një dietë të shëndetshme, por “ky studim tregon qartë se nuk është një ide e mirë”, tha autori kryesor Dr Flavia Cicuttini, profesor i epidemiologjisë në Monash Universiteti në Melburn, Australi.

Ekipi i Cicuttini ka bashkuar rezultatet nga 13 provat klinike nga vendet me të ardhura të larta, kryesisht Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar, nga 28 vjetët e fundit.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që hanë mëngjes zakonisht kanë mesatarisht 260 kalori në ditë shtesë dhe ato kanë tendencë të jenë më të rënda.

Provat klinike tregojnë se nëse njerëzit inkurajohen të hanë mëngjes, ata ende hanë më shumë kalori se sa duhet më vonë gjatë ditës./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat