fbpx

Alarmante! 3 milionë përdorues duhet t’i fshijnë menjëherë këto aplikacione nga celulari i tyre

24_10_2018-app_18565424.jpg

Google është informuar për ekzistencën e këtyre 6 aplikacioneve të dëmshme që duhet t’i fshini menjëherë nga celulari juaj.

Një tjetër artikull për një tjetër kërcënim të sigurisë që u publikua pak ditë më parë. Quhet Autolycos nga kompania e sigurisë që publikoi rezultatet e hetimit të saj.

Edhe edhe një herë, megjithëse Google u bë i vetëdijshëm për ekzistencën e këtyre 7 aplikacioneve të dëmshme, u deshën gjashtë muaj të tërë para se të vendoste t’i heqë ato, me dy të fundit që u shkarkuan nga Play Store të enjten e kaluar.

Është vlerësuar se aplikacionet janë instaluar në më shumë se 3 milionë pajisje. Gjëja kryesore që duhet të bëni është të shikoni periodikisht aplikacionet e smartfonëve tuaj dhe çfarë saktësisht është instaluar dhe të jeni të kujdesshëm me aplikacionet që promovohen shumë në mediat sociale, ku promovohen aplikacione të dëmshme, me platformat që të mund të bëni praktikisht asgjë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303