33.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

“Amerikanët kundër taksës, gjermanët pro saj”

spot_img

Brenda tri ditëve Kosovën e kanë vizituar dy delegacione me përfaqësues të lartë politikë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Gjermania

Të shtunën e kaluar për vizitë në Prishtinë ka qëndruar ndihmëssekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, David Hale, i cili mes tjerash ka kërkuar pezullimin e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake, në mënyrë që të vazhdojë dialogu me palën serbe në Bruksel, përderisa të hënën (dje) në vizitë kanë qenë dy këshilltarët politikë të kancelares gjermane Angela Merkel, Jan Hecker dhe Mathias Luttenberg.

Në një njoftim të Qeverisë së Kosovës nuk saktësohet nëse me ta është diskutuar çështja e taksës ndaj mallrave serbe, por thuhet se me këshilltarët e kancelares është diskutuar për procesin e dialogut, për konsolidimin e brendshëm të Kosovës, si dhe për rrugën euroatlantike të vendit.

Në anën tjetër analistët politikë në vend thonë se Haradinaj po ballafaqohet me kërkesë të vazhdueshme të amerikanëve për heqje të taksës, përderisa për të njëjtën masë tregtare ka mbështetje të heshtur nga gjermanët dhe nga anglezët, shkruan Zëri.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat