fbpx

Arsyet se përse lëkura juaj ka nevojë për vitaminë C

fytyre.jpg

Hidratimi
Lëkura ka përgjithësisht shumë etje dhe domosdoshmërish vëmendje.
Ajo përbëhet nga 64% ujë dhe ka nevojë të hidratohet.
Për këtë ju shërben vitamina C e cila e hidraton lëkurën dhe pengon tharjen apo yndyrosjen e tepërt të saj.

Elasticiteti
Vitamina C si serum nxit prodhimin e kolagjenit në lëkurë.
Kjo proteinë është përgjegjëse për lëkurën e mbledhur, elastike dhe të shëndetshme.
Duke qenë se trupi prodhon gjithnjë e më pak kolagjen, kjo vitaminë është e domosdoshme për të ngadalësuar plakjen.

Inflamacioni Dhe hiperpigmentimi

Nëse lëkura juaj ka tendencën të skuqet, të irritohet dhe të mbushet me puçra, gjasat janë që keni të bëni me inflamacion, infeksion apo reagim imunitar. Cilido qoftë shkaku, vitamina C, zbeh dhe zbut simptomat e inflamacionit në lëkurë. Hiperpigmentimi nga ana tjetër ndodh kur trupi prodhon shumë melaninë dhe pëson luhatje në njëtrajtshmërinë e ngjyrës. Vitamina C mundëson që lëkura të ketë një ton të njëtrajtshëm.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303