29.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

BE kundër ndërhyrjes ushtarake në Venezuelë

spot_img

Ndërhyrja ushtarake në Venezuelë është e papranueshme për BE-në, tha shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini.

“Kriza, e cila ka goditur Venezuelën ka shkaqe politike dhe institucionale. Zgjidhja e saj duhet të jenë politike dhe ajo duhet të jetë e qetë dhe demokratike. Kjo do të thotë, pa ndërhyrje ushtarake, të brendshme apo të jashtme, dhe një zgjidhje e tillë është e pranueshme për ne,” tha Mogherini gjatë konferencës Këshilli i Sigurimit i OKB, dedikuar për bashkëpunimin e OKB-së me organizatat rajonale dhe nënrajonale.

Ajo gjithashtu theksoi se “zgjidhja nuk mund të jetë dhe nuk duhet të imponohet nga jashtë”.

“Ne besojmë se iniciativat ndërkombëtare mund të ndihmojë për të gjetur një mënyrë paqësore dhe demokratike për të dalë nga kriza”, tha ajo, duke shtuar se për këtë arsye është krijuar një grup ndërkombëtar i kontaktit i vendeve të Evropës dhe Amerikës Latine, për të ndihmuar në krijimin e kushteve për një proces politik që do të çojë në zgjedhje të lira presidenciale, në përputhje me standardet ndërkombëtare dhe me Kushtetutën e Venezuelës.

Juan Guaido, kreu i opozitës venezuelase, shpalli veten president të përkohshëm në një miting në kryeqytetin, Karakas, më 23 janar. Të njëjtën ditë, SHBA-ja e njohën atë si një president të përkohshëm të vendit.

Presidenti venezuelas Nicolas Maduro e ka vlerësuar këtë veprim si një grusht-shteti dhe ka njoftuar heqjen e lidhjeve diplomatike me Shtetet e Bashkuara. Shumica e shteteve anëtare të BE-së kanë njohur Guaido si president të përkohshëm të Venezuelës, ndërsa Rusia, Bjellorusia, Bolivia, Irani, Kina, Kuba, Nikaragua, Salvador, Siria dhe Turqia kanë shprehur mbështetjen e tyre për Maduro./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat