fbpx

Bllokuan rrugën, lihen në burg tre banorët e Astirit

1570956976_5d9efdf6ad0bcWhatsAppImage20191010at11.39.18.jpeg

Tre banorët e zonës së Astirit të arrestuar tre ditë më parë nga policia, janë lënë në burg nga Gjykata e Tiranës, e cila ka vendosur ‘arrest me burg’ për ta.

Ilir Katiraj, Gramoz Shehu dhe Skënder Doda akuzohen për veprat penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme”, “Prishja e qetësisë publike” dhe Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit”.

Tre ditë më parë, ata penguan qarkullimin rrugor, e ndërsa policia i arrestoi. Edhe pse para gjykatëës ishin mbledhur dhjetëra banorë të Astirit në mbështetje të tyre, gjykata i la në burg.

Avokati i tyre, pas përfundimit të seancës gjyqësore, u shpreh se vendimi i Gjykatës së Tiranës, ishte politik.

Tre të arrestuarit, rrezikojnë të dënohen deri në 3 vite burg, pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve që ju bënë Kodit Penal.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303