fbpx

Daçiç: Samiti i Berlinit ka sukses vetëm nëse Prishtina heq taksën

Për ministrin e jashtëm serb, Ivica Daçiç, Samiti i Berlinit do të ketë sukses vetëm nëse Prishtina heq taksën ndaj Kosovës.“Nëse nuk bëhet presion mbi Prishtinën, vështirë se mund të priten përparime spektakolare në lidhje me vazhdimin e dialogut. Duke pasur parasysh pjesëmarrësit e takimit, nuk besoj se do të ketë presion ndaj Prishtinës, mendoj se do të ketë shumë fjalë, por pak rezultate konkrete” – ka thënë Daçiç pak para Samitit.

Ndër të tjera, Daçiç u shpreh se nuk duhet të pritet që samiti i Berlinit të ketë karakter historik për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit./real-news.tv/