fbpx

Dardha ndihmon të keni një zemër të fortë

healthy-treat-pic-1.jpg

Dardha konsiderohet si një nga frutat më të shëndetshme.

Ky frut rritet në vendet bregdetare si Evropa Perëndimore, Afrika e Veriut dhe Azia Lindore.

Përveç përfitimeve të tjera shëndetësore, dardha mund të ndihmojë për ta mbajtur zemrën më të fortë.

Një studim thotë që individët të cilët konsumojnë 4,069 mg kalium në ditë kishin një rrezik të ulët prej 49 për qind të vdekjes nga sëmundja e zemrës krahasuar me ata që konsumonin më pak kalium, rreth 1,000 mg në ditë.

Duke qenë se dardhat përmbajnë këtë mineral, ato mundësojnë në uljen e këtij rreziku./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303