23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Dieta franceze, përmes së cilës mund të humbisni 5 kg

spot_img

Humbja e 5 kg dhe kthimi në formë duke ngrënë është i mundur në sajë të dietës franceze. Ky regjim ushqimor fillon me një pyetje: si mund të jenë francezët kaq të dobët?

Në fakt, disa statistika kanë zbuluar se gratë anembanë Alpeve janë në gjendje të qëndrojnë në formë pa ndonjë përpjekje të dukshme, e gjitha në sajë të një diete të ndryshueshme dhe të balancuar që ka proteinat si protagonistet e saj.

Dieta franceze bazohet në disa rregulla themelore që kanë të bëjnë me humbjen e peshës dhe shfaqjen e një trupi të thatë pa hequr dorë nga kënaqësitë e tryezës. Shtylla e parë e kësaj diete është që të mos heqësh dorë nga asgjë. Sekreti për të qenë të hollë nuk është të privosh veten nga diçka dhe të heqësh dorë, por të zvogëlosh porcionet. Sasi të vogla, përtypje të ngadaltë dhe një zgjedhje e vetëdijshme e produkteve, ju lejojnë të humbni peshën në mënyrë të ekuilibruar, pa “vuajtje”.

Uji gjithashtu luan një rol kyç në dietën franceze. Ai duhet të konsumohet me të vërtetë që nga orët e hershme të mëngjesit dhe gjatë gjithë ditës për të siguruar hidratimin e duhur. Kjo nuk do të thotë se alkooli është i ndaluar. Mund të konsumohet, por vetëm gjatë ngrënies dhe vetëm një gotë verë.

Si funksionon dieta franceze? Menuja është e përbërë nga përzierja e proteinave, frutave dhe perimeve. Kjo e fundit duhet të jetë gjithmonë në sezon. Francezet, për shembull, nuk konsumojnë domate në dimër, sepse e dinë shumë mirë se ky nuk është sezoni i pjekjes. Ata gjithashtu nuk u pëlqejnë ushqime, produkte të përpunuara dhe ushqime të gatshme. Protagonistët e dietës franceze janë ushqime të freskëta dhe shpesh të papërpunuara, për t’u mbushur me lëndë ushqyese. Mjaft hapësirë për peshk dhe mish shpendësh, por edhe për djathërat, vezët dhe bukën e bërë në shtëpi.

Dita fillon me dy feta bukë integrale të thekur, me gjalpë, të shoqëruar nga një filxhan çaj jeshil ose një omëletë me proshutë. Në drekë shijoni një supë me midhje dhe domate, ndërsa në darkë mund të shijoni gjoksin e gjelit, të pjekur në skarë me salcë kosi dhe sallatë greke.

Burimi / Bota.al

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat