fbpx

“Është rëndë moj”. Ulërima nga spitali, qytetari denoncon rastin

Shërbimi spitalor në Shqipëri ndodhet në një situatë tepër alarmante. Përveç faktit se kur të shkosh në spital duhet të kesh xhepin plot, shqiptarët përballen edhe me situata ku i mungon shërbimi, edhe ai emergjent.

Një rast i tillë është denoncuar edhe në redaksinë e JOQ ALBANIA, ku një qytetare nuk është lejuar të hyjë në sanatorium për të vizituar babain e saj në gjendje të rëndë.

Sipas një qytetari që ka filmuar momentin, portierja nuk e lejon vajzën që të hyjë brenda për vizitë pa shkuar ora 12, edhe pse babai i saj është në gjendje të rëndë shëndetësore. Në videon e dërguar dëgjohen të bërtiturat e vajzës ndaj portjeres e cila pavarësisht të thirrurave nuk e lejon të hyjë.

Nga videoja dëgjohet vajza me babanë në krah e cila i thotë:

”Është rëndë moj është rëndë.”

Më vonë qytetari shprehet se portjerja, pasi e pa që nuk i dha asnjë rryshfet dhe vajza e babait të sëmurë i tha se nëse i ndodhte gjë të atit do e paguajë, ajo vendosi që t’i hapte derën.

Nuk është hera e parë që shqiptarët përballen me situata të tilla në dyert e spitaleve. Është për të ardhur keq që nga premtimet për një shëndetësi falas, jemi në një situatë ku askush nuk kurohet pa “u hedhur pak” që në hyrje të spitalit.

Denoncimi i plotë i qytetarit:

”Shifni dhe portierja tallet me te sëmurin. Nuk e le te hyje ,tani ka ndodhur Nga spitali i sanatoriumit.
Personi ishte ne gjendje te rende, shum i semure, kurse portieria nuk e lejonte te hynte duke i then prit oren 12. Duket dhe nga britmat e te bijës. Pasi e sorollati disa mintu sepse dhe e pa qe ata si dhan rryshfet u detyru ti hapte derën. Kur e bija e te semurit i tha nese babit i ndodh dicka do e pagush ateher portierja hapi deren. Kjo eshte shendetsia qe duam po spagove dhe portieja te vdes,e jo me te tjerët.”

Videon e gjeni duke klikuar te linku më poshtë:

https://vidnews.net/video/1571226204355?utm_source=faxweb.al&utm_medium=logo&utm_campaign=player-controller-logo