fbpx

FOTO/ Mbi dy mijë vite e vjetër, zbulohet helmeta ilire në Dalmaci

4-16.jpg

Një helmet e lashtë ilire është gjetur në një rajon shkëmbor që besohet të ketë qenë aty për më shumë se dymijë vite.

Helmeta u gjet në malet e Zakotaracit në pjesën jugore të Dalmacisë, Kroaci dhe në gjendje të mirë. Arkeologët gjithashtu kanë gjetur edhe armë të ndryshme të lashta dhe stoli të një gruaje.

Ky zbulim është bërë nga arkeologët e universitetit të Zagrebit në bashkëpunim me muzeun e Dubrovnikut, që besohet se zona ku është gjetur helmeta ilire ishte përdorur për varrimin e anëtarëve elitarë të ushtrisë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303