30.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Gjykata e Hagës dënon Karaxhiç me burgim të përjetshëm

spot_img

Gjykata në Hagë ka kundërshtuar apelimin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç.

Karaxhiç është dënuar më 2016 me 40 vjet burg, duke u shpallur fajtor për gjenocid dhe krime lufte në masakrën e Srebrenicës më 1995 dhe ka zgjatur dënimin e tij 40-vjeçar me burgim të përjetshëm.

Në këtë vend janë vrarë më shumë se 8,000 burra dhe djem myslimanë nga forcat serbe të Bonjës, duke shënuar mizorinë më keqe në Evropë prej Luftës së Dytë Botërore.

Karaxhiç, 73-vjeçar, ish-poet dhe psikiatër, ishte shpallur fajtor edhe për orkestrim të rrethimit të Sarajevës, që ka rezultuar me gati 10,000 persona të vdekur.

Më shumë se 100,000 persona janë vrarë dhe rreth 2.2 milionë të tjerë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre gjatë Luftës në Bosnjë në periudhën 1992-1995./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat