fbpx

Grabitja në Rinas/ Njihuni me 4 të arrestuarit dhe akuzat që rëndojnë mbi ta

rinasgrabitja.jpeg

Katër persona janë ndaluar nga policia në lidhje me grabitjen e miliona eurove në Rinas, gjatë një aksioni që ka nisur që prej pasdites së diel, 21 prill, në Elbasan. Ndërsa sot policia ka zhvilluar kontrolle në disa banesa në këtë qytet.

Të arrestuarit janë shtetasit Renaldo Sula, Sajmir Çela, F. Beqiraj dhe Alkon Bengasi.

Këta shtetas janë evidentuar nga provat e mbledhura prej grupit hetimor në lidhje me modifikimin e makinave që kanë përdorur grabitësit në datën 9 prill gjatë vjedhjes së parave në pistën e aeroportit të Rinasit.

Të dielën policia kontrolloi edhe një servis në rrugën e Metalurgjikut në Elbasan ku dyshohet se janë modifikuar automjetet e përdorura në grabitje dhe furgoni me mbishkrimin “hetimi tatimor”.

Akuzat qe rendojne mbi te arrestuarit – Në orën 12:30 policia e shtetit njofton zyrtarisht ndalimin e 4 personave “autorëve të dyshuar si të përfshirë në këtë ngjarje”. Policia nuk jep më shumë detaje mbi rolin që të ndaluarit kanë pasur ndërsa shton se janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale, prova të shumta  të cilat  do të shërbejnë për thellimin e hetimeve dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Të ndaluarit janë

  • O. V., 38 vjeç, banues në Krujë.
  • A. B., 34 vjeç, banues në Elbasan, me banim të përkoheshem në Tianë, i dënuar më parë për “Prodhim dhe shitje narkotikësh”.
  • R. S., 25 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan .
  • S. Ç. 28 vjeç, lindur në Kajan Elbasan dhe banues në Elbasan.

“Gjatë operacionit për ndalimin e këtyre shtetasve  janë  përdorur teknika speciale hetimore  dhe janë përfshirë strukturat  operacionale të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, të Drejtorive Vendore të Policisë Tiranë, Elbasan dhe Durrës.  Gjithashtu gjatë kontrolleve  janë  gjetur  dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale, prova të shumta  të cilat  do të shërbejnë për thellimin e hetimeve dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes.  Materialet  proceduriale në ngarkim të tyre, i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë për veprën penale  të  “Vjedhjes me armë të kryer në bashkëpunim” në kuadër të “Grupit të Strukturuar Kriminal”, ”Mbajtjes pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”  “Vrasje e Punonjësve të Policisë “ e kryer në bashkëpunim e mbetur në tentativë” thuhet ne njoftimin e policisë se shtetit.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303