fbpx

Icke ‘zgjidh’ misterin: Ja pse u shemb kulla më 11 shtator në SHBA

Njeriu i teorive konspirative, David Icke pretendon se një nga kullat e rrëzuara më 11 shtator në Nju Jork, nuk u shkatërrua nga zjarri.

67-vjeçari Icke ka argumentuar gjatë se ‘Ndërtesa 7’ (WTC 7) është shembur me shpërthim të kontrolluar dhe jo nga zjarri.

Ajo ndodhej pas kullave binjake dhe u rrëzua në orën 5:20 të pasdites së 11 shtatorit, pra më shumë se 6 orë, pasi ato ishin shembur.

Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST), një agjenci e Departamentit të Tregtisë së SHBA, theksoi se ajo ishte ndërtesa e parë e lartë që u shemb nga zjarri.

Mirëpo, më pas një raport i ri hodhi poshtë këto pretendime, duke theksuar se kjo nuk ishte e mundur.

Icke do të nxjerrë të mërkurën “The Trigger”, një libër që do të trajtojë komplotet e diskutueshme për sulmin terrorist.

Ish-eksperti i futbollit i tha Daily Star Online, se: “Ndërtesa 7 ra në një prishje më të dukshme të kontrolluar. Unë citoj në The Trigger një seri inxhinierësh dhe arkitektësh që thonë thelbësisht të njëjtën gjë”.

Historia zyrtare nga qeveria është se Ndërtesa 7 u rrëzua për shkak të zjarreve të arredimit të zyrave. Pas sulmit terrorist, një Komision i 11 Shtatorit u emërua nga George Bush për të hetuar mizorinë.

Icke vazhdon: “Ata kishin një problem masiv me ndërtimin 7 sepse padyshim që zjarret e orendive të zyrës nuk do ta kishin shkatërruar kurrë ndërtesën.

Nëse do të ndodhte, ndërtesa 7 ishte dhe mbetet edhe sot e kësaj dite e vetmja ndërtesë kornizë çeliku në historinë arkitektonike që është rrëzuar ndonjëherë nga një zjarr. Ka pasur sondazhe të opinioneve të bëra me kalimin e viteve dhe shumica e njerëzve nuk e kanë idenë se tre ndërtesa ranë, sepse e treta është thembra e Akilit për të gjithë historinë.”

Sidoqoftë, një grup ekspertësh të prishjes kanë hedhur poshtë teorinë e shpërthimit të kontrolluar.

Mark Loizeaux, i cili drejton një nga kompanitë kryesore në botë për prishjen, tha se do të duheshin muaj për të hartuar dhe përgatitur një gjë të tillë. Një grup ekspertësh të prishjes kanë hedhur poshtë teorinë e tij të kontrolluar të shpërthimit.