29.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

ISIS humb edhe territorin e fundit në Siri

spot_img

Forca Demokratike Siriane e mbështetur nga SHBA thotë se grupi i Shtetit Islamik ka humbur territorin e tij të fundit në Siri.

Një zëdhënës i SDF deklaroi “humbjen territoriale 100%” të IS, duke i dhënë fund kalifatit të tij.

Grupi xhihadist dikur kontrollonte 88.000 km katror tokë që shtrihej në gjithë Sirinë dhe Irakun.

Pavarësisht nga humbja e territorit, grupi shihet ende si një kërcënim madhor për sigurinë mes sulmeve terroriste në rritje në rajon dhe mbarë botën.

Aleanca SDF e udhëhequr nga kurdët filloi sulmin e fundit ndaj IS në fillim të marsit, ndërsa militantët e mbetur u fshehën në fshatin Baghuz në Sirinë lindore.

“Forcat Demokratike të Sirisë deklarojnë eliminimin total të të ashtuquajturit kalifat dhe humbjes territoriale 100% të ISIS,”- shkroi Mustafa Bali, kreu i zyrës së medias të SDF./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat