fbpx

Iu merr lekë dhe ndërron jetë, çifti blen për herë të dytë shtëpinë, ja si u mashtruan

blejne.jpg

Historia e një çifti emigrantësh u transmetua mesditën e sotme në emisionin “Me Zemër të Hapur”.

Ishte viti 2007 kur Fredi dhe Manjola Zisko prenotuan e më pas blenë përfundimisht një apartament në qytetin e Durrësit. Prisnin dokumentet e shtëpisë, por kur mësuan se pronari po i zvarriste e gënjente e çuan atë në gjykatë. E fituan çështjen, por zotëria që ua shiti, pak kohë pasi mori të gjitha lekët, ndërroi jete. Për shkak të borxheve që kishte lënë pas, banka nxori në ankand shtëpinë e sapoblerë nga çifti Zisko.

U desh të futeshin në ankand dhe të blinin për herë të dytë banesën e tyre e të mos përfundonin në mes të katër rrugëve. Manjola Zisko thotë se vajza e pronarit duhet t’i kthejë paratë, por ajo është zhdukur dhe nuk mban asnjë përgjegjësi.

“Na kanë mashtruar, unë kam kaluar depresion nga stresi. Pronari i pallatit, ndaj nesh ka bërë krim. Na mashtroi, te noteri na vendosi një shumë prej 500 euro çdo muaj. Që kur doli shtëpia në ankand në vitin 2012, nuk kemi marrë asnjë para.

Shtëpinë e blemë me sakrifica, shitëm shtëpinë në Laç. Në atë kohë, e blemë me kontratë, e zgjodhëm pallatin, ishte duke u ndërtuar. Im shoq zgjodhi shtëpinë, por pas ndërtimin ne kuptuam që shtëpia nuk ishte ashtu siç e pamë në projektin fillestar.

Në atë moment kërkuam lekët. Ata na thanë nuk mundeshin për momentin, por thanë do e shesim dhe do ju japim lekët. Ata e shitën shtëpinë, nuk na dhanë lekët, por na dhanë një shtëpi tjetër. Na thanë letrat do i merrni kur të na jepni dhe këstin tjetër. Ne më pas i dhamë lekët, por më mbrapa mësuam se shtëpia ishte në kredi. Ne nuk i morëm letrat, sepse pronari gënjente. As letrat s’na dhanë e as lekët s’na dhanë. Më pas ne ju drejtuam gjykatës. Pronari tashmë ka ndërruar jetë. Pronari vrau veten. Përpara se të ndodhte kjo gjë, ai na premtoi se do na bënte me letra, por nuk ndodhi. Banka nxori shtëpinë në ankand dhe kjo ishte goditje për ne”, shprehet ajo.

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303