28.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Ja HARTA/ Shikoni sa ishte Shqipëria në kohën kur qeveriste Skënderbeu

spot_img

Një hartë shumë e veçantë e cila tregon një të vërtetë të madhe është publikuar sot nga arkitekti i njohur Artan Shkreli.

Ai ka postuar në rrjetet sociale një hartë që paraqet territoret e Arbërisë në vitin 1452 koha kur në qeverisje të vendit ishte Skënderbeu.

Po ashtu krahas hartës ai ka treguar se paraqitja e hartës është në kulmin kulmin e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.

“Arbëria… në  kulmin e rezistencës së saj antiosmane, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.”- shkruan Shkreli

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat