fbpx

Konfirmohet/ Maqedonia nuk i mori negociatat prej Shqipërisë

BE-Maqedonia-600x360-600x358.jpg

Media e madhe ndërkombëtare, Euronews, i cili ka burime të dorës së parë nga mbledhje e Këshilli Evropian, ku u vendos që të mos hapeshin negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë ka nxjerrë detaje të rëndësishme nga debati që çoi në atë përfundim.

“Presidenti francez Emmanuel Macron argumentoi që nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Ballkanin”, shkruan raporton Euronews, duke vijuar: “Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë”, mësohet të ketë thënë ai.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303