24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Marrëveshja e May mund të mos votohet në parlament

spot_img

Theresa May u ka thënë deputetëve se nuk do të ketë një votë të tretë për marrëveshjen e saj Brexit javën e ardhshme, nëse nuk ka mbështetje të mjaftueshme për ta kaluar atë.

Nëse ligjvënësit britanik nuk e aprovojnë marrëveshjen, BE ka vendosur afatin e 12 prillit për Mbretërinë e Bashkuar për të propozuar një plan të ri.

Ndërkohë, mbështetësit e një referendumi tjetër të BE do të marshojnë më vonë në Londrën qendrore.

Tom Watson i Punës do të flasë në këtë ngjarje, duke u zotuar të mbështesë marrëveshjen e Majit nëse ajo pranon të mbajë një referendum mbi të.

Nëse marrëveshja e May miratohet nga deputetët javën e ardhshme, BE ka rënë dakord të zgjasë afatin përfundimtar të Brexit deri më 22 maj. Nëse nuk është – dhe nuk paraqitet ndonjë plan alternativ – Britania e Madhe do të largohet nga BE më 12 prill.

Në një letër dërguar deputetëve të premten në mbrëmje, May deklaroi se do të fliste me deputetët gjatë ditëve të ardhshme “ndërsa Parlamenti përgatitet të marrë vendime të rëndësishme”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat