22.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Meksika i kërkon Spanjës dhe Vatikanit të kërkojnë falje për pushtimin

spot_img

Presidenti i Meksikës i ka dërguar një letër Mbretit Felipe VI dhe Papa Françeskut, duke u bërë thirrje atyre të kërkojnë falje për abuzimet e të drejtave të njeriut të kryera gjatë pushtimit të rajonit 500 vjet më parë.

Andrés Manuel López Obrador tha se popujt indigjenë të Meksikës kanë qenë viktima të masakrave.

Duke folur nga rrënojat e një qyteti të lashtë, ai bëri thirrje për një llogari të plotë të abuzimeve. Spanja hodhi poshtë thirrjen e tij dhe bëri thirrje për një “perspektivë konstruktive”.

Territori që tani përbën Meksikën ishte nën sundimin spanjoll për rreth 300 vjet para se të fitonte pavarësinë në fillim të shekullit të 19-të./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat