30.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Metodat më efektive për të zvogëluar shqetësimin e alergjive

spot_img

Pranvera ka ardhur dhe, si çdo vit, sjell me vete kulmin e alergjive. Përveç atyre të shkaktuara nga pjalmi sezonal, rritja e temperaturave gjithashtu përkeqëson gjendjen e atyre që janë alergjikë ndaj merimangave dhe pluhurit.

Në të dy rastet, mobiliet dhe tekstilet në shtëpi mund të përkeqësojnë gjendjen e astmës dhe atyre që vuajnë nga alergjitë. Dhoma e gjumit në veçanti mund të bëhet mbartëse e merimangave dhe alergjenëve që e bëjnë gjumin të vështirë dhe i detyrojnë alergjikët të përballen me ditën të lodhur dhe të bllokuar.

Duke qenë se gjumi i mirë është thelbësor, kemi krijuar një listë të masave parandaluese që zvogëlojnë praninë e alergjenëve në shtëpi dhe në veçanti në dhomën e gjumit.

Alergjenët duan lagështi dhe pluhur

Për të kufizuar përhapjen është e rëndësishme që niveli i lagështisë të jetë gjithnjë rreth 50%. Një mjedis që është shumë i lagësht favorizon përhapjen e merimangave, ndërsa një mjedis që është tepër i thatë ndihmon në qarkullimin e pluhurit: përdorni gjithmonë një fshesë me korrent ose një fshesë elektrike, sepse fshesat normale e lëvizin pluhurin dhe papastërtinë pa zgjidhur problemin.

Shmangni mobiliet që mbledhin alergjenë

Në dhomën e gjumit të personave me alergji, do të ishte më mirë të shmangeshin mobiliet që mbledhin nga jashtë pluhurin, flokët e kafshëve dhe alergjenët, të tilla si tapiceri, stolitë, qilimat dhe perdet e rënda. Nëse fëmijët janë alergjikë, është gjithashtu mirë të hiqni librat dhe arushat e pellushit nga dhoma. Këto duhet të lahen të paktën një herë në muaj dhe të thahen me tharëse, nëse është e mundur.

Cilësia e ajrit në dhoma është thelbësore për të sëmurët alergjikë

Përveç lagështisë, është gjithashtu e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje cilësisë së ajrit në shtëpi. Më mirë është ajrosja e saj në orët e para të ditës, kur niveli i polenit në ajër dhe smogu është më i ulët.

Edhe varja e çarçafëve jashtë mund të ndihmojë në rritjen e nivelit të alergjenëve në dhomë, prandaj është më mirë të thahen brenda. Në raste ekstreme është e mundur të instalohen pastrues me filtra ose kondicionerë. Në të dyja rastet është e rëndësishme të kontrolloni se ato janë furnizuar me një filtër. Ngrohja nën dysheme, nga ana tjetër, nuk është e përshtatshme, pasi nxehtësia kontribuon në rritjen e grimcave të pluhurit dhe qarkullimin e tyre në dhomë.

Pastrimi i filtrit është një domosdoshmëri

Pastrimi i filtrave të pastruesve, kondicionerëve dhe tharëseve është thelbësor për të minimizuar qarkullimin e alergjenëve. Në rastin e pastruesit dhe tharësit, do të ishte mirë që të bëhet së paku një herë në muaj, ndërsa për kondicionerët është e mjaftueshme pastrimi një herë në vit.

Përdorni mbulesa anti-alergjike për dyshekë dhe jastëkë

Në treg ekzistojnë dyshekë dhe jastëkë anti-alergjikë, por për ata që nuk dëshirojnë të zëvendësojnë ata që kanë, mund të blejnë mbulesa jastëkësh ose dysheku për këtë qëllim.

Largoni të gjithë alergjenët me një dush me vaj eukalipt

Le të mos harrojmë se në disa raste mund të jemi vetë ne, ata që sjellin alergjinë në shtëpi, të cilat rrinë në flokë dhe rroba gjatë ditës. Për këtë arsye është e dobishme të bëni një dush të ngrohtë para se të shkoni në shtrat, duke hedhur disa pika vaj esencial eukalipt në sfungjer. Eukalipt ndihmon për të hapur traktin e frymëmarrjes, ndërsa dushi largon alergjenët e grumbulluar gjatë ditës nga trupi dhe flokët. /Revista Psikologjia/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat