fbpx

Microsoft pritet të sjell lojëra për Microsoft Teams

Screenshot_3-42-780x439-1.png

Microsoft po punon për t’i vënë lojërat në dispozicion përmes shërbimit të Microsoft Teams. Burime pranë Microsoft-it pohojnë se kompania ka nisur testimin e lojërave si Solitaire, Connect 4 dhe Ëordament brenda Teams.
Është e qartë se lojërat si Halo dhe Forza nuk do të mund të luhen përmes Teams së shpejti, por lëvizja e Microsoft tregon qartë se lojërat po përpiqen të përmirësojnë përvojën e përdorimit të Teams. Përveç komunikimit biznesor, synimi është të ofrohet një mënyrë argëtimi, pra të vazhdojë të balancojë nevojat për hibrid dhe telepunë.
Për momentin, Microsoft është duke testuar vetëm lojërat klasike nga oferta e Lojërave Casual, kështu që nuk është e sigurt që integrimi do t’u ofrohet përdoruesve. Nuk ka ende një koment zyrtar nga kompania.
Përveç kësaj, Microsoft po konsideron një hapësirë virtuale në Teams si pjesë e një plani më të gjerë metaverse dhe ambicieve të shpallura më parë që përfshijnë avatarë 3D dhe takime gjithëpërfshirëse që duhet të jenë të disponueshme në Ekipet e Microsoft këtë vit.
Microsoft po shton vazhdimisht aftësi të reja te Teams me fokus në telekomunikimin. Together Mode ishte një nga shtesat e para në epokën e pandemisë që u prezantua pothuajse dy vjet më parë dhe aplikacioni është përmirësuar vazhdimisht me përmirësime të ndryshme.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303