fbpx

Mogherini bisedë telefonike me Vuçiç

92BF1E95-BFEB-467D-A110-7DA491331BE3_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s.jpg

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçic dhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së , Federica Mogherini zhvilluar mbrëmjen e së mërkurës një bisedë telefonike për të shqyrtuar situatën në Ballkanin Perëndimor në veçanti për raportet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Përfaqësuesja e Lartë, Federica Mogherini përmes një postimi në Twitter ka thënë se biseda me presidentin Vuçic është fokusuar te dialogu dhe normalizimi i raporteve me Kosovën.

“Bisedova me presidentin Vuçic për rrugën përpara rreth dialogut. Një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht e obligueshme për normalizimin e gjitha çështjeve të hapura është urgjente dhe thelbësore për Kosovën dhe Serbinë, për përparimin drejt BE-së, stabilitetin dhe paqen në rajon. Tarifat duhet të largohet, bisedimet duhet të vazhdojnë” ka shkruar Mogherini.

Presidenti Vuçic ka thënë gjatë bisedës se dialogu mund të vazhdojë vetëm pas heqjes së tarifës ndaj mallrave serbe nga ana e Prishtinës dhe ndaljes së provokimeve siç është miratimi i Statutit të Trepçës, thuhet në një komunikatë nga Presidenca serbe.

Ai ka thënë se masat të tilla të njëanshme nga ana e Prishtinës dëmtojnë stabilitetin e rajonit.

Në bisedë u theksua se Serbia është e përkushtuar për zbatimin e reformave të nevojshme në rrugën evropiane, thuhet në komunikatë./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303