33.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Ndërron jetë presidenti i parë i Afganistanit

spot_img

Ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare presidenti i parë i Afganistanit.

Sibghatullah Mujadidi ka udhëhequr dhe ka drejtuar një grup të vogël të guerrilsave, që asokohe mbështetej nga SHBA.

Ai ka shërbyer si President pas rënies së qeverisë së Mohammad Najibullah në vitin 1992.

Mujadidi ka lindur më 21 prill 1925 të Kabul, Afganistan. Ai studioi Fe Islamike dhe Jurisprudencë në Kairo të Egjiptit.

Në vitin 2006, dy sulmues kishin planifikuar një atentat ndaj Mujadidit.

Ata hodhën në erë në makinë në Kabul gjatë momentit kur presidenti i parë i Afganistanit ndodhej në rrugë./real-news.tv

 

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat